Testování akustiky v novostavbě

  • Případová studie
  • Kategorie Snížení ozvěny
  • Klient Potichu.sk - interní měření
  • Lokalita Bratislava
  • Problém Velká ozvěna v atriu budovy

Víte jaká je optimální doba dozvuku?

Měřili jsme dobu dozvuku (ozvěnu) ve společných prostorách.  Čistě pro zajímavost, bez následného řešení, za účelem poukázání na kvalitu projektování novostaveb. Otevřené schodiště působí jako komín pro zvuk a podle výsledků měření je vidět, že při frekvenci 250 Hz je doba dozvuku přes 6 sekund, tj. 6 sekund trvá, než zvuk utichne.

Optimální doba dozvuku je pod 1,5 sekundy. V upravených prostorách jako tv místnost, audio místnost, jednací sál a podobně pod 1 sekundu.

Video z testování

Náš akustik, Ing. Zdenko Nosko, sofistikovanými metodami zjistil reálnou dobu dozvuku v dané novostavbě. Následně měření vyhodnotil a poukázal na akustické nedostatky vybraných novostaveb. Podívejte se na video a možná budete překvapení tím, s jak špatnou akustikou zápasí současné novostavby.

Doba dozvuku při různých frekvencích

Na grafu níže můžete vidět čas potřebný k tomu, aby dozvuk zanikl. Lidská řeč se pohybuje ve frekvencích 100 - 200 Hz, takže doba dozvuku je 4 - 6 sekund.

Závěr

Zjistili jsme, že zvuková akustika současných novostaveb je ve velké míře podceňována. Bydlet v novostavbě proto ještě neznamená bydlet kvalitně. Naměřené výsledky jistým způsobem překvapily i nás, a to jsme se ještě nezajímali o použité stavební materiály a akustickou pohodu v jednotlivých bytech a meziposchodích.

Vyjádření klienta

Toto naše merianie prebehlo anonymne a obyvatelia novostavby sa k nameraným hodnotám nevyjadrili. Ak by tak spravili, určite by sme sa stretli s nejadnou negatívnou reakciou. Ak bývate v novostavbe a trápi Vás podobný problém s dobou dozvuku, neváhajte a kontaktujte nás. Potrebné informácie s možnosťami riešenia hľadajte na našej stránke v sekcii akustika, alebo nás jednoducho kontaktujte e-mailom, alebo telefonicky. 

Naši stávajúci zákazníci si pochvaľujú bezproblémovú a promptnú komunikáciu, rýchlo si vieme dohodnúť obhliadku na mieste a aj samotnú realizáciu v rámci našich termínových možností.

Samotné akustické merania zrealizujeme ešte predtým ako sa do vysnívaného bytu v novostavbe nasťahujete. Vyhnete sa tak mnohým problémom v budúcnosti a kúpu bytu v novostavbe neoľutujete. Neváhajte a požiadajte našu spoločnosť Potichu s.r.o. o akustické merania ešte dnes. Máte podobný problém? Kontaktujte nás.