Návod na akustickou kalkulačku

Na této stránce si vysvětlíme detaily k naší akustické kalkulačce, co přesně počítá a jaké výsledky můžete očekávat.

Co počítá akustická kalkulačka?

Cílem výpočtu akustické kalkulačky je určit akustické parametry prostoru, jako například dobu dozvuku (ozvěny), nebo snížení hladiny hluku.

Tyto parametry jsou klíčové pro navrhování akustických řešení v různých prostorách, jako jsou například kanceláře, konferenční místnosti, divadelní sály a podobně.

Pro koho je kalkulačka určena?

Kalkulačka pomáhá nejen nám v Potichu.cz, ale také jiným inženýrům, architektům, designérům a vlastně všem, kteří mají zájem o profesionální akustický výpočet za účelem optimalizovat akustické prostředí v závislosti na účelu a požadavcích konkrétní místnosti.

Postup výpočtu v kalkulačce

Vyberte typ místnosti, podle způsobu použití. Pokud nenajdete přesnou místnost, použijte nejblíže vhodnou.

Dávejte pozor na typ místnosti, pokud je pro místnost důležitá srozumitelnost slova a hudby, vždy vyberte typ A. Například zasedací místnost, školní třída nebo video místnost. Ve třídě chci dobře a srozumitelně slyšet výuku.

Pro místnosti s důležitou nízkou hladinou hluku vždy vyberte typ B. Například čekárna, školní jídelna nebo restaurace. V restauraci nechci slyšet rozhovory jiných lidí.

Dále doplňte rozměry místnosti, šířku, délku a výšku.

Příklad: Chci zadat místnost „obývací pokoj“. Tento typ místností sice norma nezná, ale umíme místnost připodobnit existující ve výběru. Uvažujeme tedy, že obývací pokoj slouží hlavně ke zhlédnutí filmů a poslechu dobré hudby. Již víme, že to spadá pod místnost typu A, neboť je důležitá srozumitelnost při sledování filmů a poslechu hudby. Ze stávajícího výběru můžeme použít místnost „video-konferenční místnost (A4)“.

Pokud by obývací místnost sloužila například jako herna skupiny dětí, není důležitá srozumitelnost, ale nízká hladina hluku. Proto z výběru vyberu místnost typu B, například „Školka – místnost na hraní, cvičení (B5)“

Máte-li vlastní měření dozvuku T(s), zadejte je. Výsledky simulace budou přesnější. Reálné měření dostanete i od nás, všechny větší projekty si měříme při obhlídce.

Pokud ale při simulaci nemáte dobu dozvuku, musíme ji vypočítat podle zadaných materiálů konstrukcí, oken, dveří, závěsů, vybavení místnosti nebo počtu lidí.

Nezapomeňte zadat přesné rozměry konstrukcí.

Kalkulačka podle zadaných parametrů velikosti a použitých materiálů konstrukcí vypočítá orientační dobu dozvuku T(s) a vykreslí ji do grafu.

V tomto bodě byste měli již vědět, jaké absorbéry, akustické prvky chcete použít ve vašem projektu.

Jedná se o nejnáročnější část výpočtu, doporučujeme vám předem nastudovat akustické prvky, jejich design a použití.

Můžete kombinovat více prvků, osadit je na stěnu, strop a přidat i prostorové prvky jako jsou akustické lampy, paravány nebo nábytek.

Některé prvky zadáváte podle m² a některé podle kusů, dejte na to prosím pozor.

Zkontrolujte splnění akustické normy

Zde naleznete 3 grafy, T, A/V a ΔL.Pokud vyberete místnost typu A, automaticky se vám otevře graf T, pokud místnost typu B otevře graf A/V. Následně můžete mezi grafy volně přepínat.

Graf T, definuje akustickou normu pouze pro místnosti typu A. Pro splnění normy se musí zelený graf nacházet v modrém rozsahu.

Graf A/V, definuje akustickou normu pouze pro místnosti typu B. Pro splnění normy se zelený graf musí nacházet rovněž v modrém rozsahu.

Graf ΔL nám ukazuje o kolik se sníží hlučnost v místnosti, po aplikování akustických prvků.

Poslechněte si akustiku před a po úpravě

Sice se říká, že je lepší 1x vidět než 100x slyšet, v tomto případě to ale neplatí.

Poslechněte si srovnání, jak by vypadala akustika před a po vaší úpravě.

Odešlete si simulaci na email, nebo se s námi poraďte

Simulaci si můžete odeslat ve formátu PDF, stačí zadat Váš email. Je to jediné povinné pole. Můžete uvést i další informace, jako je název projektu, vaše jméno a příjmení nebo poznámka. Tato funkce je užitečná zejména jste-li profesionál, budete simulaci sdělovat svému klientovi a chcete mít své označení v reportu.

Pokud potřebujete poradit, stačí kliknout na pole „potřebuji poradit“ vaše simulace se nám odešle, nastudujeme ji a poradíme vám vhodné úpravy.

Připraven ke kalkulaci vašeho projektu?


Máte problém s hlukem? Kontaktujte nás.